пʼятниця, 10 листопада 2017 р.

Ионная химическая связь

Йонний зв'язок. механізм утворення.

Йонний зв'язок



Йонний зв’язок. Хімічний зв’язок, зумовлений електростатичним притяганням різнойменно заряджених йонів, на які перетворюються атоми внаслідок віддавання або приєднання електронів, називається йонним. Йонний зв’язок утворюється між атомами таких елементів, які значно відрізняються за своєю електронегативністю. Це типові метали Na, K, Ca і типові неметали Cl2, F2, O2.
Схема утворення йонного зв'язку в молекулі натрій хлориду.


неділя, 22 жовтня 2017 р.

Взаимодействие растворов амиака с кислотами. Видеоопыт. Неорганическая х...

Получение аммиака и растворение его в воде

Обнаружение аммиака фенолфталеином

Возгонка йода

Окисление аммиака в присутсвии оксида хрома

Получение аммиака

Растворение аммиака в воде

Качественные реакции на ион аммония

неділя, 15 жовтня 2017 р.

Для учнів 10 класу. Повторення.

Що таке електронегативність


Будова атома та Періодична система.

Декілька таблиць з теми "Будова атома. Періодична система хімічних елементів". Можливо стануть у нагоді при рішенні домашнього завдання як для 8 класів так і для 10.



середа, 29 березня 2017 р.

Казки про окисник та відновник

«Флуор – найсильніший окисник».
У  Флуора , як і у всіх галогенів була своя заповітна  мрія. Лише одного електрона не вистачало йому для нового щастя, щоб стати таким спокійним та горділивим як Неон. І вирішив він вкрасти електрон. Довго ходив таблицею, приглядався, в кого ж можна поцупити електрон. Оксиген, спостерігаючи за ним, трішки побоювався і швиденько подружився з двома Гідрогенами, утворивши Воду. «Ось тепер я переможу Флуор» - подумав  зв’язаний з Гідрогеном Оксиген.
Вода вирішила побороти Флуор! Та де  там! Флуор виявився сильнішим. Вода, якою гасили пожежу, сама загорілася у Флуорі. Оксиген, який вважався  окисником, у цій реакції перетворився на відновника. Так Флуор продемонстрував, що він найсильніший окисник.
«Гідроген – хороший відновник »
Якось зібралися метали-відновники і стали вести розмову про те, хто кого відновив, хто  є найкращим. Гомоніли між собою лужні метали: « Ми ж найшвидше віддаємо електрони, ми робимо добру справу, ми найкращі». З’явився навіть Карбон(II)оксид –чадний газ: «Хоча я дуже отруйний, але як відновником мною дуже пишаються».
Все це чув завжди маленький сором’язливий Гідроген і дуже засмутився: «Чому вони? А не я? Мабуть тому, що у  мене один єдиний електрон і один протон?» І Гідроген заплакав. Це почули інші елементи і почали розпитувати, втішати: «Ні, ти хороший відновник» - наперебій говорили метали - «Ти позбавив нас Оксигенового рабства». Прийшли навіть деякі органічні речовини втішати Гідроген та дякувати за відновлення.
Так друзі допомогли повірити Гідрогену, що він хороший відновник.
«Оксиген - сильний окисник»
Жив собі Оксиген. Був він гордовитий, зухвалий і такий сильній, що з ким не зустрічався, відразу вимагав віддати йому 2 електрона, всіх він окиснював. Запишався Оксиген: «Я найсильніший, найспритніший, кращого за мене немає!» І назвали його Окисником, а речовини, з якими він взаємодіяв – оксидами. Зазнався зовсім Оксиген, ходить собі по таблиці зі всіма знайомиться, всі йому друзі, але не на рівних, тому що він у них відбирає електрони. Одного Флуора він дуже боявся. А от Аурум та Платина з ним знатися не хотіли, повністтю його ігнорували.

четвер, 23 березня 2017 р.

Найпростіші цікаві досліди з хімії


  • Содова гадюка. Потрібно: просіяний чистий сухий пісок (3-4 ст.ложки), 1 чайна ложка цукрової пудри, ¼ чайної ложки кухонної соди, етиловий спирт (96%). В звичайну плоску тарілку гіркою насипаємо 3-4 ложки піску, робимо в гірці заглиблення (кратер). Окремо готуємо реакційну суміш: 1 ч.л. цукрової пудри, перемішується з ¼ ч.л. кухонної соди. Пісок просочується 5-6 столовими ложками етилового спирту. Реакційну суміш засипаємо в заглиблення, підпалюємо пісок. Через трохи часу на поверхні суміші з’являються чорні кульки, а в основі гірки чорна рідина. Коли майже весь спирт вигорить, з піску повільно виповзає товста чорна «гадюка», в оторочці з догораючого спирту.
  • Змійка. Потрібно: таблетку сухого спирту, кілька таблеток глюконату кальцію (в аптеці). Скласти таблетки пірамідкою: сухе пальне внизу, таблетки глюконату зверху одна на одній. Підпалити. Через трохи часу «полізе» біла змійка.
  • Вулкан. Потрібно: пластилін, харчова сода, столовий оцтет (9%), будь-який барвник (фукорцин, харчові барвники), рідина для миття посуду. Пластилін поділити на дві частини. Одна розкочується в підложку вулкана, інша – в його конус, частини зліплюються між собою. Важливо, щоб конус не протікав, перевірити пів склянкою води (загальний об’єм конструкції має бути приблизно зі склянку). «Вулкан» ставлять на тарілку чи піднос. Готують «лаву» - суміш рідини для миття посуду (1 ст. л.), сухої харчової соди (1 ст. л.), барвника. Цю суміш заливають у вулкан, а потім туди додають четвертину склянки оцту. Починається бурхлива реакція з виділенням вуглекислого газу. З жерла вулкану показується яскраво забарвлена піна.
  • «Підводні човни». Потрібно: яйце, невелика картоплина, чиста вода, літрова банка, сіль. Яйце (картоплину) покласти на дно банки, налити води, щоб накрило. Помітно, що «човник» важчий за воду, він лежить на дні. Вийняти човник, додати у воду 4 столових ложки кухонної солі. Розмішати. Покласти до банки човник назад. Він спливе на поверхню. Знову доливати воду. Знову почне тонути.

  • Хустинка, що не горить. Потрібна: носова хустинка, силікатний клей, ацетон (можна етиловий спирт). Силікатний клей розвести з водою 1:10, розмішати. Добре змочити в отриманій суміші хустинку, відтиснути. Взяти хустинку за край пінцетом, змочити в горючу рідину (ацетон або спирт), швидко підпалити. Не треба гасити. Після згоряння отримуємо суху хустинку, яка легко відпирається у воді.
  • Квіти змінюють колір. Потрібно: паперові квіти, розчин фенолфталеїну, пульверизатор (оприскувач для квітів), розчин соди, розчин оцту. Білі паперові квіти рівномірно змочуються розчином фенолфталеїну, висушуються. Якщо їх бризкати з пульверизатора розчином соди, вони набуватимуть яскраво-малинового забарвлення. Якщо після цього їх побризкати розчином оцту, знову стануть білими.
  • Природні індикатори. Чорничний сік (компот), буряковий сік, інші яскраво забарвлені рідини мають чітко різний колір в кислому (оцет) та лужному (сода) середовищі. Інтенсивність кольору залежить від концентрації розчину кислоти чи лугу (тобто, від показника кислотності середовища - рН).
  • Нитка, що не горить. Потрібно: товста бавовняна нитка, наперед кілька разів просочена ропою кухонної солі та висушена. «Сувору» нитку (х/б) кілька разів просочують концентрованим розчином солі, кожного разу добре висушують. У перстень (чи будь-який невеликий предмет з отвором) продягають цю нитку і підпалюють з одного боку. Нитка згорає, соляний корсет лишається.
  • Кока-кола. Потрібно: півлітра неохолодженої кока-коли, 10 таблеток «Ментос». У високу склянку (можна посудину, зроблену з високої пластикової пляшки) наливається кока-кола, туди всипаються розколоті на шматки таблетки ментосу. Піна почне вискакувати зі склянки. Чим більше коли і води, тим активніша реакція.
  • Зміна кольору кока-коли. Додайте в неї соди.
  • Кока-кола чистить монети (очистка старовинного кладу). Знайдіть окиснені монети (можна й сучасні), опустіть на кілька хвилин у кока-колу, дістаньте блискучі.
  • Торбинка з монетами не горить. Для цього краще підійдуть мідні монети радянської чеканки, якщо нема, можна спробувати з нашими «жовтими» монетами, в них є певна кількість міді). Загорніть монети у носову хустинку і нагрівайте на відкритому вогні сухого спирту (свічкою можна, але вона дуже коптить і вимазує усе кіптявою). Хустинка не загориться, оскільки у міді висока теплоємність, вона одразу вбирає тепло (ясно, що до певної межі).

середа, 15 березня 2017 р.

Достовірні факти про алкоголь

  • Чи знаєте ви, що алкоголь знищує нервові клітини головного мозку: 1 літр пива вбиває до 6000 нервових клітин, а 100 грам горілки – 7000.
  • Чи знаєте ви, що синдром похмілля – не що інше, як процес, пов’язаний з виведенням з головного мозку загиблих через відсутність кровопостачання нейронів. Організм відторгає загиблі клітини, з цим і пов’язані ранкові головні болі.
  • Чи знаєте ви, що поверхня головного мозку алкоголіка, за свідченням патологоанатомів, нагадує повстяну поверхню, начисто посічену міллю.
  • Чи знаєте ви, що постійне вживання алкогольних виробів призводить до фемінізації чоловіків і маскулінізації жінок, тобто у чоловіків з’являються деякі жіночі ознаки (розростаються грудні залози, стає ширшим таз) і розвивається імпотенція, а жінки стають більш «мужніми» – грубіє голос, характер, з’являється рослинність на обличчі.
  • Чи знаєте ви, що «Той, хто п’є вино і пиво, той на ранок мочиться власними мізками». У буквальному сенсі. Клітини головного мозку під дією алкоголю відмирають і через деякий час виводяться через сечостатеву систему людини.
  • Чи знаєте ви, що вживання щонайменше 125 мл вина щодня підвищує ваші шанси отримати рак ротової порожнини і горла на 168%.
  • Чи знаєте ви, що вживання пива підвищує більш ніж на 30% вірогідність розвитку раку грудей, причому відсутня чітка залежність від розміру дози.
  • Чи знаєте ви, що пиво ЦЕ НЕ НАПІЙ.
  • Чи знаєте ви, що зачаття в нетверезому вигляді часто призводить до народження дебільного потомства. Причому ризик існує, навіть отримавши зовсім невелику дозу алкоголю, за 1-2 тижня до самого процесу зачаття.
  • Чи знаєте ви, що при щоденному вживанні матір’ю 150 мл чистого спирту ЛИШЕ в 1/3 випадків народжуються нормальні діти.
  • Чи знаєте ви, що для виробництва повноцінного потомства чоловік має не пити протягом 1-2 років. Для жінки цей термін ще більший.
  • Чи знаєте ви, що на Русі існувала традиція, яка забороняла нареченому й нареченій пити вино, щоб зберегти народ від виродження.
  • Чи знаєте ви, що говорить Біблія про вино?
  • Чи знаєте ви, що нешкідливих доз алкоголю НЕМАЄ В ПРИНЦИПІ.
  • Чи знаєте ви, що алкоголь НЕ Є харчовим продуктом.

вівторок, 14 березня 2017 р.

субота, 11 березня 2017 р.

Рідкий кисень

  Рідкий кисень рідина блідо-синього кольору, яка відноситься до сильних парамагнетикам. Є одним з чотирьох агрегатних станів кисню.  Рідкий кисень активно використовується в космічній та газовій галузях, при експлуатації підводних човнів, широко використовується в медицині. Зазвичай промислове отримання ґрунтується на фракційній перегонці повітря.
Коефіцієнт розширення кисню при зміні агрегатного стану на газоподібний складає 860:1 при 20°C, що іноді використовується в системах постачання киснем для дихання в комерційних і військових літаках, а також для транспортування та постачання киснем на великі відстані. Один автомобільний напівпричіп, що перевозить рідкий кисень, здатний в рідкому вигляді перевезти стільки кисню, скільки в газоподібному (у 40-літрових балонах) можна перевезти в 11 вантажних автомобілях!
Через свою кріогенну природи рідкий кисень може викликати крихкість матеріалів, які перебувають з ним у зіткненні. Рідкий кисень також є дуже потужним окислювальним агентом: органічна речовина швидко згорає в його середовищі з великим виділенням тепла. Більш того, деякі з цих речовин, будучи просоченими рідким киснем мають властивість непередбачувано вибухати. Нафтопродукти часто демонструють таку поведінку, включаючи асфальт. Тому там, де використовується рідкий кисень асфальтне покриття не допустимо.
Рідкий кисень є широко поширеним окислювальним компонентом ракетного палива зазвичай в комбінації з рідким воднем або гасом. Його використання обумовлене високим питомим імпульсом, який виходить при застосуванні цього окиснювача в ракетних двигунах.

четвер, 9 березня 2017 р.

50 фактів про золото

1. У перекладі з прото-індо-європейських коренів термін «золото» означав «жовтий», «зелений» або, можливо, «яскравий».




1. У перекладі з прото-індо-європейських коренів термін «золото» означав «жовтий», «зелений» або, можливо, «яскравий».

2. Золото - рідкісний метал. Щогодини в світі відливається стали більше, ніж було видобуто золота за всю історію людства.

3. На Землі поклади золота є на всіх континентах.

4. Температура плавлення золота дорівнює 1064,43 градуси за Цельсієм. Цей метал відмінно проводить тепло і електрика, ніколи не іржавіє.

5. Золото - один із самих коштовних металів. Висока вартість золота стала підмогою для активного розвитку копалень у різних куточках планети. Тим не менше, вважається, що 80% загальних запасів дорогоцінного металу до цих пір знаходяться в надрах Землі.

6. 75 відсотків від сумарної ваги золота, що знаходиться сьогодні в обігу, було видобуто після 1910 року.

7. Медичні дослідження початку ХХ століття показали, що золото є ефективним засобом у лікуванні ревматоїдного артриту.

8. Золото - дуже гнучкий метал. З нього можна виготовляти швейні нитки. Одна унцій золота (28,35 грама) може бути розтягнута на 80 кілометрів.

9. Незважаючи на те, що золото - метал, воно їстівне. У деяких азіатських країнах його додавали до фруктів, желейні десертів, кави та чаю. З 1500-х років сусальне золото почали класти в пляшки з міцними спиртними напоями (наприклад, в Goldschlager, Danziger Goldwasser). Деякі індійські племена вірили, що вживання золота в їжу дарує здатність левітації.

10. Вага одного з найбільших золотих самородків дорівнював 72 кг, його розміри становили - 31 × 63,5 см. Виявлено «скарб» було Джоном і Річардом Дісонамі в Австралії, 5 лютого 1869 року. Самородку присвоїли ім'я «Здрастуй, незнайомець». Примітно, що золотий «камінь» розташовувався на глибині п'яти сантиметрів від поверхні землі.

11. Під час економічної кризи в березні 2008 року вартість золота стрімко «злетіла» вгору і перевищила 1000 доларів за одну унцію (28,35 грама). Це був єдиний подібний випадок за всю історію.

12. У періоди економічного спаду інвестори, як правило, переводять свої активи в золото і срібло. Так, згідно з доповіддю World Gold Council, в другій половині 2008 року попит на інвестування в дорогоцінні метали різко зріс.

13. Dow / Gold відношення, що показує скільки золота потрібно для придбання однієї акції Dow, є відмінним «отображателем» стану світової економіки. Так, на початку 2009 року індекс Dow / Gold знизився до тих же показників, які були зафіксовані в 1930-х і 1980-х роки.

14. Золото - хімічно інертна речовина, тому воно ніколи не іржавіє і не викликає подразнення шкіри. Якщо ювелірний виріб із золота викликало алергічну реакцію, значить, в сплав доданий інший метал.

15. Один кубічний фут золота (близько 27 см3) важить півтонни. Найбільший золотий злиток важить 200 кг (440 фунтів).

16. У 2005 році Rick Munarriz поцікавився, що вигідніше для інвестицій: покупка золота або акцій Google. Виявилося, що обидва «продукту» рівноцінні на фондовому ринку. До кінця 2008 року Google фінішували на позначці $ 307,65, у той час як золото «злетіло» в ціні до $ 866 за унцію.

17. Медалі для переможців олімпійських ігор були відлиті з золота цілком. У сучасних медалях золотом покривається лише «зовнішня оболонка». На це витрачається 6 грамів дорогоцінного металу.

18. Інки називали золото «Сльози Сонця». Вважалося, що цей метал - подарунок людям від Бога Сонця. Тоді золоті прикраси носили чисто естетичне і релігійне значення, фінансової сили вони не мали.

19. Близько 1200 років до нашої ери стародавні єгиптяни відсіювали золотий пил з морського піску за допомогою нестриженої овчини. Саме це ремесло, швидше за все, стало джерелом легенди про «Золоте руно».

20. У стародавньому Єгипті золото вважали шкірою / плоттю Богів. Зокрема, Бога Сонця Ра. З цієї причини дорогоцінний метал був доступний тільки фараонам, членам їх родини та священнослужителям. Камери, в яких розташовували саркофаг царя, називали «будинок золота».

21. У давнину найбільшим видобувачем золота вважалася Нубія, про що свідчать дані з туринського папірусу. В той час, як раби переносили жахливі страждання, добуваючи золоті самородки і відсіваючи золотий пил від звичайної бруду, єгипетські ювеліри, що виготовляють прикраси для знаті, користувалися в суспільстві дуже високим, майже священним становищем.

22. Хоча стародавні євреї мали достатньо золота для створення золотого тільця, швидше за все історія про танці навколо нього, поки Мойсей розмовляв з Богом на горі Синай, є вигадкою. Вчені стверджують, що золото в ті часи ще ніяк не було пов'язано з грошима, і євреям в голову не могло прийти підкуповувати богів золотим тельців.

23. У Біблії золото згадується не менше 400 разів. У тому числі, присутні вказівка ​​від Бога на покриття меблів в скинії «чистим золотом». Також цей метал згадується в якості одного з дарів волхвів.

24. Греки вважали, що золото - щільне поєднання води і сонячного світла.

25. У 560 році до н.е. лідійці випустили першу в світі золоту монету. Правда, воно було не з чистого золота, а з електрума - сплаву золота і срібла. Геродот розкритикував матеріалізм лідійців, які також були першими, хто відкрив роздрібні магазини. По всьому світу використання золотих монет почалося після того, як землі лідійців захопили перси.

26. До того, як золоті монети увійшли в ужиток, за товари розраховувалися рослинними продуктами, різними видами домашньої худоби (найчастіше, рогатої). Будівельні роботи в давнину проводилися рабами, і з ними розплачуватися грошима не було необхідності.

27. Хімічний елемент «AU» з латинської Aurum означає «сяючий світло».

28. Коли гусячий крик попередив римлян про намір галлів напасти на храм, в якому зберігалися всі їхні скарби, жителі Риму в знак подяки богині Попередження (Moneta) побудували святилище. Зв'язок між врятованими заощадженнями і Moneta перейняли в англійській мові, зв'язавши слова «money» та «mint».

29. У період з 307 по 324 рр.. н.е. вартість одного фунта золота в Римі зросла з 100 000 динаріїв (римська монета) до 300 000 динаріїв. До середини четвертого століття фунт золота коштував 2120000000 динаріїв. Ось і наочний приклад нестримної інфляції, який частково можна звинувачувати в розпаді Римської імперії.

30. Проба монет в Англії (громадська перевірка якості золота) почалася в Англії в 1282 році і продовжується до цього дня. Термін «pyx» стався від самшитових скринь, в яких зберігаються монети, якість яких буду перевіряти. Сьогодні монети перевіряють на відповідність діаметра, а також нормативному вазі і хімічному складу.

31.В чотирнадцятому столітті розплавлене золото з додаванням подрібнених смарагдів використовували для лікування бубонної чуми.

32. У 1511 іспанський король Фердинанд висловив легендарну фразу: «Отримай золото гуманно, якщо це можливо - якщо немає, отримай, не дивлячись ні на які небезпеки».

33. І греки, і євреї почали займатися алхімією в 300-х років до н.е. Пошуки способів перетворення неблагородних металів в золото досягли свого апогею в кінці Середніх віків та епохи Відродження.

34. У 1599 році іспанський губернатор обклав плем'я Jivaro таким великим податком, що його стратили, заливши в горло розплавлене золото. Даний вид страти широко практикувався іспанської інквізицією і римлянами.

35. Золотий дукат, введений в обіг у Венеції в 1284 році, протягом 500 років залишався найпопулярнішою монетою в світі. Дукат в перекладі з латині означає «князь». Дана монета використовувалася за часів Шекспірівських Ромео і Джульєтти, а також згадки про неї є в п'єсі «Венеціанський купець» («The Merchant of Venice»). Про золоті дукатах в одній зі своїх композицій («I Ain't the One») співає репер Ice Cube і про них же згадується в науково-фантастичному фільмі «Вавилон-5», як про грошову гонці центавріан.

36. Спочатку монетний двір США випускав монети з чистого золота номіналом $ 2.50, $ 10 і $ 15. Припинили карбування дорогоцінних монет в 1933 році, з приходом Великої Депресії.

37. Команда з американського футболу «49ers» була названа по імені золотошукачів, які прибули в 1849 році, в період «золотої лихоманки», в Північну Каліфорнію.

38. Золото і міді - перші метали, виявлені людьми (перша знахідка, ймовірно, сталася 5000 років до н.е.).

39. Вартість золота є визначальною для більшості багатьох світових валют. Після Другої світової війни США запустили Бреттон-Вудської систему, в рамках якої вартість одного американського долара складала 1,35 тройської унції золота (1 унція = 888,671 мг). Система була офіційно закрита в 1971 році, коли запасів золота стало недостатньо для покриття вартість паперових грошей, що перебувають в обороті.

40. Найбільші запаси золота знаходяться в сховищі Федерального резервного банку Нью-Йорка - тут знаходиться більше 500 000 золотих злитків (25% світових запасів). У банку знаходиться більше золота, ніж у форті Нокс (Fort Knox), велика частина скарбів належить іноземним урядам.

41. Термін «тройська унція» золота стався від назви французького міста Труа, в якому була створена перша в світі система ваг для дорогоцінних металів і каменів. Одна тройська унція дорівнює вазі 480 зерен (одне зернятко важить рівно 64,79892 мг).

42. Золотий стандарт був скасований, і на його місце прийшов стандарт валютний, прийнятий урядом більшості країн - fiat, або декретні гроші. Президенти США Томас Джефферсон і Ендрю Джексон рішуче виступали проти даного декрету, так як були згодні з думкою більшості економістів, переконаних, що fiat збільшує циклічність спадів і підйомів рівня інфляції.

43. Глибина шахт південно-африканських шахт, в яких ведеться видобуток золота, досягає 3,6 км, а температура повітря там - 54 градусів за Цельсієм. Для виробництва однієї унції золота потрібно 38 людино-годин роботи, 140 літрів води, наявність хімічних речовин (кислот, ціаніду, свинцю, бури, вапна), електрики в кількості, досить для постачання житлового будинку в протягом 10 днів. Для вилікування з надр Африки річного обсягу золота, що добувається на материку (близько 500 тонн), потрібно підняти на поверхню землі і пересіяти більше 700 мільйонів тонн грунту.

44. Протягом всієї історії золотодобування із землі було вилучено близько 142 000 тонн золота. Якщо прийняти вартість золота рівною 1000 доларів за унцію, сумарна вартість металу складе приблизно 4,5 трильйона доларів. В одних лише Сполучених Штатах, в обороті і на депозитах знаходиться близько 7,6 трильйона доларів, тому повернення до золотого стандарту неможливо. Хоча більшість фахівців впевнені, що повернення до використання золотих монет нереально, є лібертаріанців і об'ектівісти впевнені, що введення в силу золотого стандарту могло б послабити інфляційні ризики і обмежити вплив уряду.

45. Перший офіційно зареєстрований золотий самородок був здобутий в Сполучених Штатах Америки, в Кабаррю штату Північна Кароліна. Вага його складала 17 фунтів (7,7 кг). Саме Північна Кароліна стала місцем зародження «золотої лихоманки». Після того, як тут виявили другий самородок в 1803 році.

46. У 1848 році під час будівництва лісопилки для Джорджа Саттера поблизу Сакраменто Джон Маршал виявив у землі пластівці золота. Це відкриття викликало «золоту лихоманку» в американському Заході, і призвело до його активного заселення.

47. У 1933 році Франклін Рузвельт підписав виконавчий наказ 6102, що забороняє накопичення золота американськими громадянами. Ослухатися каралися штрафом у розмірі 10 000 доларів або 10-ма роками тюремного ув'язнення. Під дію даного указу не потрапили ювеліри, дантисти, електрики та інші «промислові» працівники.

48. Крихітні крупинки золота використовуються корпорацією Amersham штату Іллінойс для визначення функцій специфічних білків і лікування різних захворювань.

49. Чистота золота визначається в каратах. Термін «карат» походить від насіння ріжкового дерева, які використовуються в країнах Близького Сходу для зважування. Карати - бобові плоди, кожен стручок ріжкового дерева важить 1/5 г (200 мг).

50. Вага золота в каратах може становити 10, 12, 14, 18, 22 або 24. Чим більше цей показник, тим вище якість золота. «Чисте золото» вважається з мінімальною вагою в 10 карат. «Найчистіше золото» - 24 карата, однак і в ньому міститься невелика кількість міді. Чисте золото настільки м'яке і пластичне, що його можна формувати вручну.

вівторок, 7 березня 2017 р.

Пропоную вашій увазі канал youtube на якому розміщено різні навчальні фільми з хімії.
Перелік деяких фільмів:

  • Ломоносов и закон сохранения массы вещества. Учебный фильм
  • Язык химии. Учебный фильм
  • Жизнь и деятельность Ломоносова. Учебный фильм
  • Жизнь и научная деятельность Менделеева. Учебный фильм
  • Периодический закон Менделеева. Учебный фильм
Хімія — всім знайомий шкільний предмет. Спостерігати за реакцією реагентів подобалося всім. Але мало кому відомі цікаві факти про хімію, про які ми розповімо в даній статті.


  1. Сучасні пасажирські літаки під час девятичасового польоту використовують від 50 до 75 тонн кисню. Стільки ж цієї речовини виробляє 25000-50000 гектарів лісу в процесі фотосинтезу.
  2. Один літр морської води містить 25 грамів солі.
  3. Атоми водню настільки малі, що якщо їх в кількості 100 мільйонів розмістити в ланцюжок один за одним, вийде довжина лише в один сантиметр.
  4. В одній тонні води Світового океану міститься 7 міліграмів золота. Загальна ж сума даного дорогоцінного металу в водах океанів становить 10 мільярдів тонн.
  5. У людському організмі приблизно 65-75% води. Вона використовується системами органів для транспортування корисних речовин, регуляції температури і розчинення поживних сполук.
  6. Цікаві факти про хімію стосуються нашої планети Земля. Приміром, за останніх 5 століть її маса збільшилася на цілий мільярд тонн. Таку вага додали космічні речовини.
  7. Стінки мильного міхура — мабуть, самі тонкі матерії, яку людина здатна побачити неозброєним поглядом. Для прикладу, товщина цигаркового паперу або волоса в кілька тисяч разів товще.
  8. Швидкість лопання мильного міхура складає 0.001 секунди. Швидкість ядерної реакції — 0.000 000 000 000 000 001 секунди.
  9. Залізо, дуже твердий і міцний матеріал у звичайному його стані, стає газоподібним при температурі 5000 градусів Цельсія.
  10. Всього за хвилину Сонце виробляє енергії більше, ніж наша планета витрачає за цілий рік. Але ми не використовуємо її повністю. 19% сонячної енергії поглинає атмосфера, 34% повертається в космос, а лише 47% доходить до Землі.
  11. Як не дивно, але краще, ніж повітря звук проводить граніт. Так, якби між людьми була б гранітна стіна (суцільна), вони б чули звуки на відстані одного кілометра. У звичайному житті в подібних умовах звук поширюється лише на сто метрів.
  12. Шведський вчений Карл Шеллі є рекордсменом за кількістю відкритих хімічних елементів. На його рахунку хлор, фтор, барій, вольфрам, кисень, марганець, молібден. Друге місце розділили шведи Яком Берцеліус, Карл Монсандер, англієць Гемфрі Деві і француз Поль Лекок де Буабордан. Їм належить відкриття чверті всіх відомих сучасній науці елементів (тобто по 4 кожному).
  13. Найбільший самородок з платини — так званий «Уральський гігант». Його вага становить 7 кілограмів і 860,5 грамів. Зберігається цей гігант в Алмазному фонді Московського Кремля.
  14. 16 вересня з 1994 року — Міжнародний день охорони озонового шару, згідно з указом Генеральної асамблеї ООН.
  15. Вуглекислий газ, який широко використовується для створення сучасних газованих напоїв, був відкритий англійським вченим Джозефом Прістлі ще в 1767 році. Тоді Прістлі зацікавили бульбашки, утворені при бродінні пива.
  16. Танцюючий кальмар — так називається дивовижне блюдо в Японії. Нещодавно спійманого і убитого кальмара кладуть у миску з рисом і перед клієнтом поливають соєвим соусом. При взаємодії з натрієм, який міститься в соєвому соусі, нервові закінчення навіть убитого кальмара починають реагувати. В результаті такої хімічної реакції молюск починає «танцювати» прямо в тарілці.
  17. Скатол — органічна сполука, яка відповідає за характерний запах фекалій. Цікавий той факт, що у великих дозах ця речовина має приємний квітковий аромат, яку використовують у харчовій промисловості та парфумерії.